czwartek, 18 kwietnia 2013

Błyskawiczna Szarlotka "sypana"

 
O tym przepisie słyszałam już bardzo dawno ale jakoś nie mogłam się do niego przekonać, do czasu kiedy po raz pierwszy go wypróbowałam. Szarlotka jest pyszna, chrupiąca z wierzchu, idealna na ciepło z lodami, ale zimna następnego dnia również świetnie smakuje (wtedy również bardzo dobrze się kroi, ciepła jest lekko luźna, po nocy w lodówce ciasto mocno się zestala). Najbardziej lubię w tym przepisie to że jest bardzo szybki a składniki zwykle mamy w domu.
To do dzieła!

Składniki

1 szklanka mąki
1 szklanka kaszy manny
1/2 szklanka cukru (w oryginalnym przepisie jest 1 szklanka cukru)
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 kg jabłek (kwaśnych i soczystych)
cynamon (wg uznania)
180g masła

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Dodać cynamon i dwie łyżki cukru i wymieszać. Mąkę, kaszę mannę, pozostały cukier i proszek do pieczenia wymieszać i podzielić na 3 części (najlepiej dokładnie odważyć równe części suchych składników).
Tortownicę o średnicy 24 cm wysmarować masłem a spód wyłożyć papierem do pieczenia.
Na dno formy wysypać pierwszą część suchych składników, następnie wyłożyć na nią połowę jabłek, znów suche składniki, kolejno jabłka i na wierzch trzecią część suchych składników. Masło zetrzeć na tarce o grubych oczkach i równomiernie rozłożyć na wierzchu. Piec godzinę w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

I jeszcze kilka ważnych wskazówek.
Rozpuszczające się masło i sok wypływający z jabłek będą kolejno przepływać przez kolejne warstwy suchych składników łącząc je, dlatego bardzo ważne jest żeby masło było równomiernie rozłożone na cieście, a jabłka powinny być soczyste.
Warto podłożyć pod piekące się ciasto większą tortownicę lub brytfannę, aby ewentualny nadmiar soku nie kapał na dno piekarnika i się nie palił.
Czasem zdarza się że jabłka są zbyt suche i warstwa na samym dnie może zostać sypka, dlatego można odrobinę masła rozłożyć już na pierwsza warstwę, żeby mieć pewność, że wszystkie warstwy będą upieczone.
Żeby masło łatwo sie tarło naklepiej wlożyć na kilkanaście minut do zamrażarki. Jest też jeszcze jeden sposób na który wpadłam, kiedy piekłam to ciasto z masłem roślinnym, które jest za miękkie do ścierania. Mianowicie nalezy masło rozpuścić i wylać do formy wyłożonej papierem, tej w której będziemy piec ciasto i schłodzić w lodowce, a następnie wyjąć z papierem. Po wyłożeniu wszystkich warstw do tortownicy zamiast ścierać na nie masło wykładamy gotowy, równiutki krążek i pieczemy :-)

Smacznego!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz